Pakowanie bez dostępu powietrza
Opakowania próżniowe zrewolucjonizowały sposób przechowywania żywności. Znalazły zastosowanie zarówno w domowych kuchniach, jak i w profesjonalnej gastronomii. Dzięki technologii usuwania powietrza z opakowania i hermetycznego zamykania, żywność może być bowiem przechowywana znacznie dłużej. Opakowania vacuum pomagają zachowywać świeżość, aromat oraz wartości odżywcze.
Opakowania vacuum w domowej kuchni
Wielu osobom wydaje się, że opakowania do pakowania próżniowego są niepotrzebne w zastosowaniach domowych. To jednak nieprawda. Wykorzystanie opakowań próżniowych znacznie przedłuża bowiem trwałość produktów. Jest to kluczowe w redukcji marnotrawstwa żywności. Próżniowe opakowania na ryby, mięsa czy warzywa można przechowywać w lodówce w niemal niezmienionym stanie. Brak dostępu powietrza znacznie spowalnia procesy prowadzące do psucia się żywności. Oczywiście nie można żywności przechowywać w nieskończoność. Dobrym nawykiem jest oznaczanie daty pakowania. To rozwiązanie pozwala również na lepszą organizację zapasów. Ułatwia planowanie posiłków. Finalnie generuje oszczędności w zakupach jedzenia.
Próżniowe worki moletowane dla gastronomii
Sektor gastronomiczny boryka się nieustannie ze zjawiskiem marnowania jedzenia. Poza oczywistymi stratami dla środowiska, są to także ogromne koszty finansowe. Próżniowe worki częściowo pomagają rozwiązać ten problem. Ułatwiają dłuższe przechowywanie produktów spożywczych bez znacznej utraty ich jakości. Liczne cateringi z dostawą pod adres wykonują także pakowanie próżniowe zupy i innych dań gotowych. To niedrogie, ale wygodne dla wszystkich rozwiązanie.
Z pakowania próżniowego korzysta się też przy gotowaniu. Technika sous-vide pozwala na osiągnięcie idealnej konsystencji, smaku i aromatu. Jest to nieosiągalne w tradycyjnych metodach gotowania. Wystarczą worki do gotowania metodą sous vide oraz cyrkulator. Restauracje stosują tę technikę do przygotowywania mięs, ryb, a nawet warzyw.
Marynowanie, to kolejny powszechny proces. Także tutaj sprawdzają się woreczki do próżniowego pakowania. Marynowanie normalnie trwa kilka godzin lub nawet dni. Pakowanie próżniowe zdecydowanie skraca ten okres. Brak powietrza sprawia, że marynaty szybciej penetrują strukturę mięsa czy warzyw. Nadmiar dań gotowych może także pomagać. Wiele restauracji stara się nie wyrzucać niesprzedanego jedzenia. Trafia ono do potrzebujących. Pakowanie próżniowe pozwala zyskać dodatkowy czas na dystrybucję jedzenia wśród zainteresowanych osób. Zapakowane w woreczki doypack bądź zwykłe torebki, mogłoby się zepsuć zbyt szybko.