Ekologiczne podejście do pakowania
Wiele mówi się o ekologii w każdej dziedzinie życia. Szczególnie wiele uwagi zajmują opakowania do żywności. Systemy kaucyjne nie rozwiązują problemu, chociaż pomagają w recyklingu materiałów. Popularne stają się natomiast opakowania ekologiczne do żywności. Ich głównym celem jest zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Dzieje się to poprzez redukcję odpadów i skuteczny recykling. Dobrym sposobem jest również użycie odnawialnych surowców.
Korzyści z bio opakowań
Zalety opakowań ekologicznych są wielorakie. Bio worki i pudełka powstają z materiałów biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu. Może to być papier, skrobia kukurydziana czy bambus. Ciekawym materiałem jest także polilaktyd nazywany bioplastikiem. Używanie takich materiałów pomaga walczyć z problemem dużych ilości odpadów. Szczególnie duże obciążenie dla ekosystemów stanowią tworzywa sztuczne. Ich ograniczanie jest konieczne w tempie bardzo pilnym.
Worki bio mają również aspekt edukacyjny. Dzięki nim rośnie świadomość ekologiczna konsumentów. Bio opakowania zachęcają do podejmowania bardziej zrównoważonych wyborów życiowych. Wykorzystują to marki spożywcze. Coraz częściej używają bowiem opakowań ekologicznych jako elementu strategii marketingowej. Podkreślają w ten sposób swoje zaangażowanie w ochronę środowiska. Tym samym budują swój wizerunek jako firmy odpowiedzialnej ekologicznie. To pozytywne działanie, o ile faktycznie idzie w parze z dbałością o środowisko. Niestety często takie działania są pozorne.
Opakowania ekologiczne do żywności nie zawsze ekologiczne
Ekologiczne rozwiązania mają także swoje wady. Jedną z głównych jest duży koszt. Doypack eco lub inny rodzaj opakowania jest droższy w produkcji niż klasyczna wersja. To często prowadzi do wyższych cen produktów dla konsumentów. Dla mniej zamożnych odbiorców będzie to powód do pozostania przy starych nawykach.
Innym problemem jest trwałość ekologicznych opakowań. Materiały biodegradowalne nie zawsze oferują taką samą ochronę produktu jak plastik. Biodegradowalne worki do kiszonek nie zapewnią odpowiedniej szczelności. Z kolei nietrwałe worki do mięsa mogą być potencjalnym powodem zatruć konsumentów. Biodegradowalne tworzywa nie są także często odporne na wysokie bądź niskie temperatury. Wszystko to powoduje, że bio worki nie sprawdzają się w każdym zastosowaniu.
Nowe rozwiązania sprawiają wiele problemów tzw. wieku dziecięcego. Ekologiczne worki do pakowania powinny być z założenia łatwe do przetworzenia. W praktyce wymagają one często specjalistycznych instalacji. To ogranicza efektywność ich wprowadzania. Może też prowadzić do niewłaściwej utylizacji. Dopracowanie skutecznych metod wymaga bowiem czasu.