Budownictwo i architektura : Zmiany w wymiarach drewna / Luis Carli i Rafael Passarelli

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Passarellego Luis Carli i Rafael Passarelli opracowali interdyscyplinarną pracę między architekturą drewna i projektowaniem informacji poprzez swoje badania nad zmianami wymiarów drewna.
Znane przez wielu, zwłaszcza w dziedzinie architektury, konstrukcji i konstrukcji, większość wyzwań związanych z wykorzystywaniem drewna wymaga zrozumienia związków drewno-wilgoć i ich wpływu na właściwości drewna.
Mając to na uwadze, ich praca ma na celu zapewnienie bardziej kompleksowej formy wizualizacji, w jaki sposób różne warunki klimatyczne wpływają na różne gatunki drewna pod względem ich stabilności wymiarowej.
Ma to również na celu stworzenie narzędzia do projektowania dla większości pracowników sektora drzewnego (od architektów po producentów mebli), który mógłby szybko oszacować zachowanie niektórych gatunków drewna w określonej lokalizacji w ciągu roku, a następnie wprowadzić niezbędne modyfikacje projektu w celu dostosowania zmiany wymiarowe.
Więcej zdjęć i ich opis po przerwie.
Ostatnio, ze względu na kwestie środowiskowe, drewno jest coraz częściej wykorzystywane w architekturze, od celów strukturalnych po materiały okładzinowe.
Ale, podobnie jak wiele innych materiałów naturalnych, drewno jest higroskopijne, tzn.
Wymienia wilgoć z otoczeniem.
Jako kawałek drewna traci wilgoć, kurczy się, a gdy drewno odzyskuje wilgoć z powrotem, pęcznieje.
Zmiany wymiarów spowodowane wymianą wilgoci w drewnie mogą prowadzić do defektów, takich jak odkształcanie, sprawdzanie lub rozłupywanie, które mogą zagrozić działaniu kawałka drewna lub produktu.
dane pozyskane z weatherBase.com – dzięki uprzejmości Luis Carli i Rafaela Passarellego Zielone drewno odnosi się do stanu, w którym włókna ściany komórkowej są w pełni nasycone wodą i zaczyna się około 30% MC dla większości gatunków drewna.
Ten stan jest zwykle widoczny w świeżo przeciętym drewnie lub drewnie, który był bezpośrednio wystawiony na działanie wody.
Jakikolwiek wzrost MC powyżej 30% nie wpłynie na wymiary drewna.
Jednak w warunkach, w których drewno jest powszechnie stosowane, jego MC spada poniżej 30%; ponieważ drewno traci wilgoć poniżej punktu nasycenia włókien, zaczyna się kurczyć.
dane pobrane z weatherBase.com – dzięki uprzejmości Luis Carli i Rafaela Passarellego Wielkość skurczu będzie się różnić w zależności od gatunku drewna, a ze względu na anizotropowe zachowanie drewna, kierunek.
Zasadniczo istnieją trzy główne kierunki: prostopadły do pierścieni wzrostu (kierunek promienisty), poprzeczny do pierścieni wzrostu (kierunek styczny) i równoległy do orientacji włókien (kierunek osiowy lub wzdłużny).
W przypadku kierunku podłużnego zmiany wymiarów są bardzo małe, najwyżej około 0,1%, są pomijane.
dane pozyskane z weatherBase.com – dzięki uprzejmości Luisa Carli i Rafaela Passarelli Po pewnym czasie drewno osiągnie stan równowagi z otoczeniem.
W tej sytuacji drewno nie traci ani nie traci wilgoci dla środowiska.
Niemniej jednak ta równowaga jest dynamiczna: za każdym razem, gdy warunki pogodowe ulegają zmianie, drewno spróbuje osiągnąć inną równowagową wartość MC.
Gdy dany kawałek drewna traci wilgoć, kurczy się, a gdy drewno odzyskuje wilgoć z powrotem, pęcznieje.
dane pobrane z weatherBase.com – dzięki uprzejmości Luisa Carli i Rafaela Passarellego Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat ich danych, odwiedź ich stronę tutaj.
[podobne: nomi tczew, kahrs podłogi, rodzaje oczyszczalni ścieków ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: kahrs podłogi nomi tczew rodzaje oczyszczalni ścieków